

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 3.048 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 200 Ω |
| Power Rating | 250 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 15 ppm/°C |
| Number of Resistors | 1 |
| Height | 650 µm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 1.55 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Number of Terminations | 2 |
| ELV | Compliant |
| Schedule B | 8533210045 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Height - Seated (Max) | 0.65 mm |
Stock: 76
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62569
Ext.Price$0.62569
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62569 | $0.62569 |
| 10 | $0.51931 | $5.19310 |
| 25 | $0.48127 | $12.03175 |
| 50 | $0.45512 | $22.75600 |
| 100 | $0.43098 | $43.09800 |
| 300 | $0.40628 | $121.88400 |
| 500 | $0.38300 | $191.50000 |
| 1000 | $0.36573 | $365.73000 |
| 3000 | $0.34886 | $1046.58000 |
| 5000 | $0.33276 | $1663.80000 |
